Wielki Piątek online – spektakl „Po której stronie”

Wielki Piątek online – spektakl „Po której stronie”

Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie z całego świata jednoczą się w poszukiwaniu sensu – sensu pasji, męki i śmierci Chrystusa. Pochylamy się nad przebiegiem wydarzeń tamtego Piątku i podejmujemy próby zrozumienia, jaki wpływ wywarły na dalsze losy całego świata.

Na Siennej w tej refleksji, od 4 lat towarzyszą nam niezwykłe spektakle, na podstawie tekstów i w reżyserii Edyty Dudy-Olechowskiej, realizowane z udziałem wspaniałych polskich aktorów oraz Sienna Gospel Choir pod batutą Anny Bajak.

Chociaż w tym roku okoliczności, ograniczają możliwość spotkania twarzą w twarz, nie odejdziemy od tej tradycji. Spektakl w postaci, nigdy dotąd nie publikowanej, retransmisji nagrania z 2019 r. oraz celebracja święta Wielkiego Piątku odbędą się – na szklanych ekranach, w naszych domach. Wierzymy, że mimo to, ten wieczór będzie dla nas wszystkich głębokim przeżyciem.

Zapraszamy na pierwszą w historii Siennej uroczystość Wielkopiątkową online
10 kwietnia o godz. 18:00

Linki do streamingu online pojawią się kilka minut przed godz. 18:00 na:

Program wieczoru
Rozpoczniemy krótkim nabożeństwem, w trakcie, którego każdy będzie mógł przystąpić do Wieczerzy Pańskiej, w swoim domu. Poprowadzi nas w tym pastor Arek Kuczyński. To wyjątkowa okoliczność, więc osobom chcącym wziąć udział w Wieczerzy pomożemy się do tego przygotować (za kilka dni na stronie wydarzenia na facebook’u oraz na stronie sienna.waw.pl pojawi się krótki przewodnik).

Drugim punktem tego wieczoru będzie retransmisja spektaklu z 2019 r. pt. „Po której stronie”

Po której stronie
Czytanie performatywne / spektakl Wielkopiątkowy

Od autorki i reżyserki spektaklu:
Czy znów płyniemy statkiem z imponującym napisem: „Titanic”? Jego pasażerowie z wypiekami na twarzy wsiadali na pokład 10 kwietnia 1912 roku. „Praktycznie niezatapialny”- tak brzmiało jego hasło reklamowe. Wiara w jego bezpieczeństwo była tak silna, że zrezygnowano z proponowanej ilości szlup. Zamiast 48 zamontowano ich tylko 16. Jeden z architektów „Titanica”, Alexander Carliste, przyznał: „Poświęciliśmy 2 godziny na dyskusję o dywanikach w kabinach pierwszej klasy i 15 minut na problem szalup ratunkowych”. Luksus był najważniejszy. Titanic wyglądał obłędnie. Przez 5 dni.
15 kwietnia statek wpłynął na górę lodową i poszedł na dno. A z nim 1523 osoby.
Dziś, coś tak małego, że niewidocznego gołym okiem, również próbuje odebrać nam powietrze.
Dokładnie 108 lat później, 10 kwietnia 2020 roku, w Wielki Piątek zostanie wyemitowany film z próby generalnej spektaklu „Po której stronie”, który zagraliśmy w ubiegłym roku. Napisałam wtedy:
„Biblia fascynuje. Bohaterowie przeżywają największe dramaty i wspaniałe zwycięstwa. Za każdym razem, kiedy czytam, nawet dobrze znane fragmenty, zadziwia mnie świeżość, moc tych zdarzeń i słów.
Piłat. Czasem jest dla mnie człowiekiem, który bardzo chce uwolnić Jezusa, ale jest częścią nieswojego planu i podejmuje decyzje wbrew sobie; czasem jest to człowiek, który się poddaje sytuacji politycznej, wpływom ludzkim. Arcykapłan. Może jest osobą, która chce załatwić interes swojej grupy religijnej, „byle nie w święto, żeby nie było rozruchów”, ale może jest po prostu zaślepiony twardą tradycją, gdzie nie ma miejsca dla człowieka, dla prawdy. W dodatku wierzy, że to jedynie słuszna koncepcja świata. Postać Jezusa. Zaskakuje niezmiennie i porusza najbardziej jednoznacznym przekazem: Kocham cię człowieku. Umieram za ciebie, żeby Bóg mógł cię zobaczyć tak, jakbyś nigdy niczego złego nie zrobił. Przekreślam twoje winy, od teraz na zawsze. Daję ci to, czego chcesz – wolność i miłość. Bierz i rozdawaj dalej. Możesz wziąć, możesz nie brać. Decyzja jest po twojej stronie.”
Teraz spotykamy się on-line. Tylko o czym chcemy rozmawiać? O dywanikach do kabin pierwszej klasy czy o szalupie ratunkowej?

Edyta Duda-Olechowska

Scenariusz i reżyseria:
Edyta Duda-Olechowska

Występują:
Filip Kosior
Wojciech Solarz
Paweł Koślik
Mateusz Weber
Michał Bukowski
Maciej Makowski
Piotr Grabowski
Jakub Szyperski
Arkadiusz Gołębiowski
Norbert Kaczorowski

Wydarzenie współtworzył Sienna Gospel Choir, warszawski chór pod dyrekcją Anny Bajak, nagrodzony m.in. złotym medalem oraz Grand Prix na Europejskiej Olimpiadzie Chórów w Rydze. Kilkudziesięcioosobowy chór wraz z zespołem muzyków po raz kolejny zaprezentowali swoje możliwości, prowadząc słuchaczy od intymnych lirycznych wykonań do monumentalnych hymnów.

Zapraszamy!