Wieczerza Pańska online – przygotuj się na Wielki Piątek

Wieczerza Pańska online – przygotuj się na Wielki Piątek

Wielki Piątek to w naszym kościele szczególny dzień i bardzo ważne nabożeństwo. W tym roku spędzimy go każdy w swoim domu, ale wciąż jako wspólnota – na nabożeństwie online w piątek o godz. 18:00.

Postaramy się prowadzić Was w modlitwie i przeżywaniu tego wspólnego czasu. Pastor Arkadiusz poprowadzi nas także w Wieczerzy Pańskiej, którą każdy z nas usłuży sobie przed ekranami komputerów, telewizorów i tabletów, podczas nabożeństwa online. Do tej części prosimy byście przygotowali się wcześniej. Kilka słów jak to zrobić, od Pawła Biedziaka:

Jeśli chcesz wziąć udział w Wieczerzy Pańskiej, zgromadź domowników wokół stołu, na tacy (talerzu) połóż kilka połamanych kawałków chleba (najlepiej macy – można ją kupić w sklepach spożywczych lub upiec samemu z mąki przennej i wody (przepis tutaj), naszykuj też wino (gronowe lub sok winogronowy, jeśli nie możesz spożywać alkoholu) w małych naczyniach (szklaneczkach, kieliszkach) i pozostań z nami razem w modlitwie on-line. W czasie, gdy pastor, prowadzący wieczerzę będzie czytał fragment z I Kor 11, 23-26, czytaj i wypowiadaj ten tekst razem z nim w Twoim domu, kiedy pastor będzie się modlił nad chlebem i winem, rób to razem z nim swoimi słowami. Potem podaj chleb i wino uczestnikom Wieczerzy.

Pamiętaj, że Kościół to nie mury i struktury, a żywi ludzie zjednoczeni z Bogiem.

Wieczerza Pańska spożywana przez chrześcijan m.in. w Wielki Piątek jest pamiątką śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, który w ten sposób przeprowadził nas do nowego życia. Zostaliśmy wyzwoleni z niewoli grzechu i śmierci. Wierzymy, że w czasie spożywania chleba i wina w rzeczywisty, choć duchowy sposób, bierzemy udział w tych wydarzeniach sprzed blisko 2000 lat (jesteśmy w nich duchowo obecni). Jako uczniowie, „na pamiątkę” tego, co zrobił Jezus, spożywamy chleb i pijemy wino, doświadczając spotkania z Tym, który swoje ciało i krew ofiarował za nas. Apostoł Paweł podkreślił realność (w duchowym wymiarze) tego jednoczącego spotkania pisząc: „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest społecznością (jednoczącym spotkaniem) Krwi Chrystusowej? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest społecznością (jednoczącym spotkaniem) Ciała Chrystusowego?” (I Kor 10,16)
Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronach Stołecznego Instytutu Biblijnego
Paweł Biedziak